Sibernetik Nedir

Sibernetik Nedir?

Günümüzde pek çok farklı alanda kullanılmakta olan sibernetik nedir ve ne şekilde kullanılır? Merak edenler yazımız üzerinden yapacakları inceleme sayesinde daha detaylı bilgi elde edebilirler. İnsani müdahalelere ihtiyaç duyulmadan kendi başına karar verebilme yeteneğine sahip çevreyle ilgili değişimlerin doğru şekilde verilen kararlar ile uygulanmasını sağlayan bir sistemdir. Sibernetik bilimin ortaya çıkartma sebebi tamamen budur.

Dış dünyanın gereksinimlerini uygun şekilde insani müdahaleleri ihtiyaç duymadan kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Yapay veya biyolojik sistemler üzerinde kontrol ve haberleşmenin yoğunlaşmasını sağlayan bir bilim dalıdır. Yapay veya biyolojik sistemlerde oluşan tek eksik sibernetik bilimin ortaya çıkartılması ile çözülmüştür. Geri bildirime sahip olma işleri nedeniyle sibernetik bilimin kullanılması istenilen geri dönüşün yapılmasını sağlamaktadır.

Sibernetik Bilimin Kullanımı

Sibernetik bilimin bilinmekte olan ilk alimi Cizreli El-Cezeri olmuştur. 12. yüzyılda yaşamıştır. Fizikçi, matris ustası ve matematikçidir. Sibernetik ve robot bilimi üzerine hazırlamış olduğu kitabında 50’den daha fazla cihazdan kullanım esaslarına ve prensibine detaylı bir şekilde anlatmıştır. Ancak yine de sibernetik teriminin ortaya çıkartılmasını ilk kez matematikçi ve fizikçi olan Andre Ampere sağlamıştır.

Sibernetik filminin ikinci dünya savaşıyla kırılma noktası yaşamıştır. Artan hava saldırıları nedeniyle karşı savunma sistemini geliştirmek ve hızlı hassas bir şekilde çalışmasını sağlamak adına gerekliydi. İnsan kontrolünde yönetilmeden radar antenleri ile hedefe doğru şekilde yapılacak işlemler için kullanılmıştı. Özellikle uçaksavar topunun hedefini tek başına bulabilmesi için ihtiyaç duyulan uygulamalar arasında yer alıyordu. Bu nedenle çalışmalara hız verilerek dönüm noktası yaşanmıştır.

Özellikle günümüzde son dönemlerde artmaya devam eden teknolojik gelişmeler bu bilim alanında yaşanan gelişmeleri de hızlandırmıştır. Fabrikalarda veya imalat işletmeleri gibi pek çok farklı alanda endüstri çalışmalarını gerçekleştirebilmek adına robotlar veya uzay teknolojisi için kullanılmaya başlamıştır.

Geniş kullanım alanına sahiptir. İnsan vücudu sibernetik bilimi için örnek teşkil etmektedir. Özellikle insan vücut ısısı, insülin salgılanması ve gibi pek çok farklı ayrıntı dikkate alınmaktadır. Günden güne gelişmeye devam eden bilim alanında kullanılmaktadır. Bu nedenle her geçen gün geliştirmeye devam eden birimler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Özel Bir Şirket Ay'a Ayak Basacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: