Solidworks 7 Soru 7 Cevap

Herkese tekrar merhaba!Solidworks ile çizim yaparken benim araştırarak,sorarak öğrendiğim bazı ipuçlarını,bilgileri bu yazımda sizlerle paylaşacağım.Bu bilgilerden bazılarını biliyor olabilirsiniz veya içlerinden bilmedikleriniz de çıkabilir.Göz atmanızda fayda var.Belki çok merak ettiğiniz bir sorunun cevabını bulabilirsiniz…

Solidworks

1- Solidworksde Ölçüye Tolerans nasıl Verilir?

Solidworksde çizime ölçü değeri girilir.Ve solda açılan pencereden tolerans verilebilir.Tolerans tipi ve tolerans değeri bu menüden girilerek Solidworksde tolerans ayarları kolaylıkla yapılabilir.

2- Solidworksde yaptığım çizimi başka programlarda açabilir miyim?

Evet bu mümkün.Bunun için çiziminizi Save As diyerek kayıt türünü: step,iges veya stl olarak seçip kaydetmeniz gerekir.Bu türlerdeki dosyaları diğer  Cad programlarında rahatlıkla açabilirisiniz.

3-  Solidworksde render nasıl yapılır?

Solidworksde render yapmak için sayfanın üst tarafındaki menüden office products(ofis ürünleri)–>Photoview 360 seçilir.Ve menüde açılan işleme araçları tıklanır.Çizime renk  ve malzeme atandıktan sonra Final render(son işleme) tıklanır ve program çiziminizin renderını alır.İsterseniz render yaptığınız çizimi jpeg,png vs formatında kaydedebilirsiniz.


4- Solidworks montaj nasıl yapılır?

Solidworksde montaj yapmak için program açılırken assembly(montaj) sekmesi tıklanır.Montaj bölümünde ilk olarak montajda sabit olmasını istediğimiz parça insert component tıklanarak çizime çağrılır.Daha sonra diğer parçalar aynı komutla çağrılır.

Bir kerede tüm parçaları çağırmak için ctrl tuşuna basılı tutarak parçaları seçmelisiniz.Parçaları montaja çağırdık.Sırasıyla parçalar arasında Mate(ilişki verme) komutu kullanılarak parçalar arasında ilişki verilerek montaj tamamlanır.

5- Solidworksde bir çizimin tam tanımlı olduğunu nasıl anlarız?

Solidworks’de  çizim yaparken bir çizimin tam tanımlı olması demek bu çizim için gerekli tüm ölçülerin verilmesi demektir.Ben çizimimin tam tanımlı olmasını istediğim için çizime genelde orijinden veya orijin hizasından başlarım.

Çizimin tam tanımlı olduğunu çizgilerin tümünün siyah olduğundan anlarız.Eğer mavi çizgi varsa çizim tam tanımlı değildir.Eksik ölçü vardır.Sayfanın en alt sağ köşesinde fully define(tam tanımlı)yazısını görene kadar ölçü vermeye devam ediniz.

İlginizi Çekebilir :  Solidworks Profil (Weldments)

6- Solidworksde 3 boyutlu modelin ölçüleri nasıl öğrenilir?

Üç boyutlu bir modelde veya montajda ölçüleri öğrenmek için; Hesapla–>ölçüm tıklanır.Ve ölçüsünü öğrenmek istediğiniz parça seçilerek ölçüleri öğrenilebilir.İki boyutlu çizimde ölçü verirken hata yapı yapmadığınızı öğrenmek için güzel bir komuttur.

7- Solidworksde bir parçanın kütlesi,ağırlık merkezi nasıl öğrenilir?

Elimizde 3 boyutlu bir çizim veya montaj var diyelim.Bu parçalara malzeme atadık.Bu atadığımız malzemenin yoğunluğuna göre Solidworks bize kütlesi ağırlık merkezi,atalet momenti gibi özellikleri verir.Bunu yapmak için; Hesapla–> Mass Properties(kütle özellikleri) tıklamak yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: