Solidworks Montaj Resim Açıklamalı Anlatım

Solidworks ile çalışmalarıma devam ediyorum.Bu yazımda sizlerle bir montaj örneği paylaşacağım ve bu örnek üzerinden montaj nasıl yapılır konusuna açıklık getireceğim.Montaj dosyasını sayfanın en altında paylaştım..Evet ilk olarak tüm çizimleri yaptık ve kaydettik.Sıra geldi montaja.Aşama aşama montajı nasıl yaptığımı size anlatacağım.Öncelikle bu parçaların ölçülerini nerede bulabiliriz diye düşünüyor olmalısnız. Youtube’da çok sayıda solidworks tutorial videosu var.Bu videolardan ölçüleri elde edebilirsiniz.Veya firmaların kataloglarından parçaların  ölçülerine ulaşarak çizim yapabilirsiniz.Özellikle yeni başlayanlar için youtubedeki solidworks tutorial videolarını tavsiye ederim.

Şimdi gelelim montajımıza. Solidworksde montajını yapacağımız parçalar şunlar;
– Piston başı
– Biyel kolu
– Pim

Montaj aşamaları

Solidworks montaj örneği1) İlk olarak montaja tüm parçalar çağrılır.Bunun için; önce İnsert componente daha sonra Browse(göz at) tıklanarak istenilen parça montaj sayfasına çağrılır.

solidworksmontaj12) Daha sonra biyel kolu ile rot başı arasında ilişki verilir.Biyel kolu ve biyel kolu merkezeleri seçielerek concentric(eş merkezli) seçilir.İki adet mate verilerek montaj tamamlanır.Sayfanın alt kısmında fully defined(tam tanımlı) yazısı yazıyorsa montaj gerçekleşmiştir.
solidworksmontaj2
solidworksmontaj33) Sıra geldi piston başı ile pim arsına mate(ilişki)  vermeye.İlk olarak mate e tıklanır.Daha sonra piston pim yuvası merkezi ve pim merkezi seçilerek mate seçeneklerinden concentric(eş merkezli) seçilir.Yeşil tik tıklanarak onaylanır.
solidworksmontaj44) Piston başı-pim ikilisini sabitlemek için bir ilişkilendirme daha yapmamız gerekiyor.Pim yuvasının dış yüzeyi ile pimin dış yüzeyi arasında Coincident(çakışık) ilişkisi verielrek Pim piston başına sabitlenmiştir.Yeşil tıka tıklayarak onaylanır.
5) Son aşamada piston başı-pim ikilisi ile biyel kolunu birbirine monte edeceğiz.Bunun önce mate daha sonra pimin dış yüzeyi ile biyel kolu yatağına tıklayalım(concentric seçelim).Daha sonra piston başı ile biyel kolu arasında coincident(çakışık) ilişki vererek yeşil tike tıklayarak onaylayın.

Ve montajımız tamamlandı.Anlamadığınız birşey var ise yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Dıştan Yanmalı Motorlar

Montaj dosyasını indirmek için Tıkla!

SolidworkspistonC3A7izimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: