Solidworks Profil Kesim Listesi (Cut List) Oluşturma

Bu yazımızda Solidworks’de profil kesim listesi oluşturmayı adım adım anlatacağız.Kesim listesi sayesinde hangi profillerden, kaç tane ve hangi uzunlukta kesilecek öğrenebileceğiz.
solidworks profil kesim listesi
Kesim listesi oluşturmak için bir örneğe ihtiyacımız var.Bir profil örneğini çizelim.
1- Basit bir profil örneği çizelim.Ölçüleri aşağıdaki resimdeki gibi belirledik.Çizim menüsünden 3B(3 boyutlu çizim) çizime tıklayın.X,Y,Z düzlemlerinde çizim yapacağız.Düzlemler arasında geçiş yapmak için Tab Tuşuna basınız.
solidworks profil kesim listesi oluşturma
# 3 boyutlu çizimlerde geometrik ilişki(eşit,Y doğrultusunda vs) verme işinizini kolaylaştıracaktır.Örneğin yukarıdaki resmi 4 ayaklı bir masa olarak düşünürsek 4 ayağını eşit olarak belirtirsek her ayak için ayrı ayrı ölçü vermeye gerek kalmaz.
# 4 ayağı sırasıyla shift tuşuna basarak sırasıyla seçelim.Ve açılan pencerede geometrik ilişkilerden eşit ilişkisine tıklayarak onaylayalım.Bu sayede çizgi birbirine eşit oldu.
solidworks profil
2- 3 boyutlu çizimi tamamladık..Ölçüleri de verdik(tam tanımlı hale geldi).Tam tanımlı olana kadar ölçü verme işlemine devam edin.Daha sonra profil oluştur(weldments veya profil menüsünden) komutuna tıkladık.
Standart: İso
Tip: Kare tüp
Boyut: 20*20*2 seçtik.Ve yaptığımız çizimdeki çizgileri seçerek profilleri oluşturduk.Tüm profillerde 20*20*2 kare tüp profil kullandık.
solidworks profil kesim listesi3- Kesim listesine(cut list) sağ tıklayın ve güncelle(update) deyin.Bunu yapınca Solidworks profilleri gruplandıracak ve kaç tane profil kesileceğini belirleyecektir.Yani kesim listesini hazırlayacaktır.

 

solidworks profil kesim listesi

4- Solidworks Teknik resim sayfasını açalım.Parça/montajdan teknik resim oluştura tıklayarak Teknik resim sayfasını açalım.Yaptığımız profil çizimini teknik resime gönderdik.Çalışma sayfası boyutu olarak A0(İso) seçtik.Daha sonra profil çiziminin izometrik görüntüsünü teknik resim sayfasına sürükleyip bırakın.

solidworks profil kesim listesi

5- Daha sonra Detaylandırma-> otomatik balon tıklayın.Kesim listesi eklesin mi sorusuna Evet deyin. Solidworks bize kesim listesini hazır olarak bir tablo içerisinde verecektir.

solidworks profil kesim listesi oluşturma

6- Ve Solidworks profil kesim listeniz hazır. Solidworks profil kesim tablosu oluşturmak bu kadar kolay. Profil numarası,miktarı,tanımı ve uzunluklarından oluşan bir tablo elde ettik.Tabloyu düzenlemek için üzerine tıklayarak,değişiklik yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Solidworks Animasyon Yapma İpuçları
solidworks profil kesim listesi oluşturma

#Bu adımları uyguladım fakat Solidworks profil kesim listesi çıkmıyor Diyenlere;

Muhtemelen yazı boyutunuz küçüktür ve tabloda gözükmüyordur. Tablo ayarlarını yapmak için;


# Kesim tablosunun satır ve sütunlarının tamamını seçerek yazı boyutunu yükseltin.Bunu yapmak için resimde gözüken  A simgesine tıklayın.

 

Solidworks profil kesim listesi çıkmıyor

# Ek olarak tanım sütununa gelerek üst kısmına tıklayın.Aşağıdaki gibi bir pencere açılacak.
Bu pencerede kesim listesi öge özelliği: kişiselleştirilmiş özellik: descrıptıon(tanım sütununu içi) seçin.

 

Solidworks profil kesim listesi çıkmıyor

Bunları uyguladıktan sonra büyük ihtimalle Solidworks profil kesim listeniz oluşacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: