Solidworks Animasyon Yapma İpuçları

Solidworks animasyon videolarımız devam ediyor.Bu çalışmada montajını daha önce yaptığımız pistona Exploded view(montaj patlatma) ve collapse işlemlerini uyguladık.
Yaptığımız ilk animasyonun süresine göre daha uzun bir video oldu.Parça kendi etrafında dönerek explode ve collapse gerçekleşiyor.Videonun süresi 25 saniye. Zamanını isterseniz arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.Animasyon süresini 2 katına çıkarmak için animasyon hızını 1/2 olarak seçebilirsiniz. .Bunu yaptığınızda  hızı yavaşlayacak fakat animasyon süresi iki katına çıkacak.

Solidworks Animasyon

 

Solidworks İle Animasyon Nasıl Yapılır?

 

Solidworksde hareket etüdü komutu kullanarak animasyon yapılır. Animasyon yaptığınız parçaya hareket vererek veya Exploded view-collapse animasyonu şeklinde yapılabilir. Dönen bir parça değilse benim çizdiğim tek piston gibi montaj patlatma animasyonu yapabilirsiniz .Eğer elimizde bir değil de 4 adet piston ve bir mil çizimi olsaydı hareket etüdü komutu ile mile ve pistonlara hareket vererek çok daha güzel bir animasyon yapabilirdik.Fakat bu çalışmada ben tek pistonla exploded collapse animasyonu yapacağım.

Kısaca anlatmam gerekirse piston parçaları önce montajdan ayrılacak ki buna montaj patlatma(exploded) deniyor.Daha sonra collapse yani parçalar birleşerek montaj ilk haline dönecek.
Solidworks animasyon yapmak için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayın.

 

1- Montaj patlatmak  için Exploded view komutuna tıklanır.
2- Daha sonra montajdan ayrılacak parça seçilir. Seçilen parçanın üzerinde X, Y, Z yönlerinde ok işaretleri belirir.Bu yönlerde parçayı istediğimiz gibi taşıyabiliriz.Aynı şekilde diğer parçalar da montajdan ayrılarak Exploded işlemi tamamlanır.
3- Tüm parçalar ayrıldıktan sonra Collapse komutuna tıklanarak parçalar tekrar toplanır.Montaj ilk haline döner.
4- Configrations →montaj configration→sağ tık→Exploded view animation adımları
izlenerek animasyon oluşturulur.
5- En son hareket etüdü bölümünde ilk 4 saniyede exploded olsun, 4-8 saniyeleri  arası parça kendi etrafında dönsün.8-12 saniyeleri arası parça collapse işlemi ile birleşerek ilk haline dönsün denilebilir.Tabi bu süre aralıkları ve işlemler sizin tercihinize kalmış.Son olarak ise animasyon süresi ayarlanır.Save tıklanarak animasyon kaydedilir.

Sonuç olarak…

 

İlginizi Çekebilir :  Solidworks çizim örnekleri
Uygulama yaptıkça daha çok gelişme kaydedilebilecğini düşünüyorum.Solidworksde animasyon yapmak çok zor bir iş değil,denemenizi öneririm.Yorumlarınızı bekliyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: