Solucan Gübresi Ne İşe Yarar

Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

Ziraat mühendisliği noktasında en önemli konularından birini oluşturan solucan gübresi birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Bunun için günümüzde tesisler kurulmakta ve internette ticaret yapılmaktadır. Boyları 25-100 mm olan ve 0,40 – 1,5 gram ağırlığı olan bu canlılar 3-5 yıl kadar yaşayabilmektedir. Ömürleri kısa olsa da pratik birçok uygulamada faydaları vardır.

Solucanların Yaşam Alanı

Sıcaklık açısından solucanların ideal yaşam alanları 15-25 derece arasında olmalıdır. Yaşadıkları gübre içi ortam sıcaklığından daha düşüktür. Nemi severler ve solunumu deri yoluyla yaparlar. Oksijene ihtiyaç duyarlar. Bunu alarak karbondioksit verirler. Gözleri yoktur ve etrafı göremezler. Işığa karşı duyarlı olmaları nedeniyle üstlerine ışık gelince kaçarlar. Gündüzleri bulundukları gübrenin içinden çıkmamalarının nedeni de budur.

Solucan Gübresi Kullanımı

Kendi ağırlıklarının yarısı kadar besin tüketen solucanlar tükettiklerinin de yarısını gübre yapmaktadır. Bunların ana besin maddeleri büyük baş hayvan dışkılarının seperatörlerden geçirilmesi sonucu elde edilen gübre, ayrıca çürümüş sebzeler, meyve atıkları talaş, kâğıt benzeri maddeler de solucanlara mama olarak verilebilmektedir. Çift cinsiyetli olan solucanlar hem sperm hem de yumurta hücreleri üretebilirler. Üremeleri de hızlı şekilde gerçekleşir. Ortalama 5 ile 7 günde bir bıraktıkları yumurtalarla çoğalmaları mümkündür. Bunlar limon şekline benzer ve sarı renklidir. Sağlıklı bir solucan nüfusu her yıl kendisinin 10 katına kadar artabilir. Bu da solucan gübresi üretmek açısından kendini çoğaltan ve maliyeti azaltan bir durum demektir.

Toprağa İşlemesi Bakımından Solucanlar

Kas sistemleri sayesinde hızlı şekilde hareket eden solucanlar halka şeklinde hızlanarak toprak içinde yol alabilirler. Toprak için son derece önemli olan bu canlılar aynı zamanda hava almasında da yararlıdır. İç içe geçmiş iki boru gibi görünen vücutları sindirim sistemlerinin de görünmesini sağlar. Solucan beslenirken ağızdan besini geçirir ve parça halinde bunu midesine yönlendirerek parçalar. Daha sonra da bu besin rektumdan çıkar. Humik asit ve bunların tuzlarını içeren bu besinler su tutma ve havalanma özellikleri bakımından toprağın düzenlenmesini sağlar. Mikrobiyolojik aktivite merkezi olmaları da bununla ilgilidir. Çürümüş organik atıkları tüketen ve sonra bunun büyük kısmını dışarı bırakan solucanlar azot, potasyum fosfor ve kalsiyum açısından epey zengindir. Yani bir toprağın verimini arttırmak amacını doğal yollardan sağlar.

İlginizi Çekebilir :  Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: