Süper Alaşımlar

Süper alaşımlar yüksek sıcaklıklarda yüksek mekanik dayanım,iyi korozyon, oksidasyon direnci ve yüzey kararlılığına  sahip olan alaşımlardır. Genellikle ostenitik yüzey merkezli kübik yapıya sahiptirler.

Nikel,kobalt veya demir esaslı olabilirler.Süper alaşımlar ilk olarak gaz türbinleri,kömür dönüşüm tesislerinde ve diğer yüksek ısı veya korozyon direnci gerektiren uygulamalarda kullanılmıştır.

Süper Alaşımlar

Süper alaşımlar ana element olarak  demir,nikel ve kobaltın yanı sıra yüksek miktarda Krom az miktarda Mo,Al,Ti,W içeren alaşımlardır.


Süper Alaşımların Özellikleri

Çok yüksek sıcaklıklarda süper alaşımlar;

– Yüksek dayanım
– İyi oksidasyon direnci
– Yüksek korozyon direnci 
– İyi yüzey stabilitesi
– İyi sürünme direnci   özelliklerine sahiptir.

Süper Alaşımların Kullanım AlanlarıSüper alaşımlar jet,roket motorları,uzay araçlarında,endüstriyel gaz türbinlerinde,Isı değiştiricisi borularında,kimya ve petro kimya endüstrisinde,nükleer reaktörlerde,denizcilik sektöründe(deniz altlarında) gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

süper alaşımlar

Süper Alaşım Çeşitleri
1-Nikel Esaslı Süper Alaşımlar

Nikel esaslı süper alaşımlar Ni’in(%50-70) yanı sıra %22 Ti, %1.3 Al ve %19.5 Cr içerir.Gelişmiş uçak motorlarının %50’sini nikel esaslı alaşımlardan oluşmaktadır.Krom ve alüminyum yüzey stabilitesi için gereklidir.

2- Kobalt Esaslı Süper Alaşımlar


Kobalt esaslı süper alaşımlar Co’ın(%50-60) yanı sıra,önemli miktarda Cr(%20-30),Tungsten(%5-10) ve az miktarda %0.1-1 C içerir.Erime noktasının yüksek olması nedeniyle yüksek sıcaklıklarda nikel ve demir esaslı süper alaşımlara göre daha yüksek mekanik dayanıma sahiptirler.

3- Demir Esaslı Süper Alaşımlar 

Demir esaslı
alaşımlar, ana element olarak demir(%15-60) içerir. Demirin yanı sıra önemli miktarda krom(%15-28),
nikel(%25-45) ve çok az miktarda da molibden(%1-6) veya tungsten içermektedir.Karbon, boron, zirkonyum, kobalt gibi alaşımlar ilave edilebilir.

İlginizi Çekebilir :  Makine Mühendisliği Bitirme Projeleri Örnekleri- 50 Adet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: