Sürtünme Kuvveti Nedir?(Açıklamalı anlatım)

 

Sürtünme kuvveti nasıl oluşur?

 

Merhabalar, yazılarımıza fizik konusu olan sürtünme kuvveti ile devam ediyoruz. Sürtünme kuvveti cismin hareket yönüne ters yönde oluşan kuvvettir. Hareketi engellemeye çalışır. Temas halindeki yüzeyin pürüzlülüğü ve cismin kütlesi arttıkça orantılı şekilde artar. Kaygan yüzeylerde düşüktür . Örneğin aşağıdaki resimde zemin kar kaplı ve kaygan olduğundan sürtünme kuvveti az ve kayakçı kayabilmektedir.
sürtünme kuvveti

Sürtünme kuvveti formülü

Fs= μ.N
N=mg
Burada;
μ: sürtünme katsayısı
N: Tepki kuvveti veya normal kuvvet(N)
m: cismin kütlesi(kg)
g: yerçekimi ivmesi(9.81 m/s2)
N tepki kuvveti cismin ağırlığına eşittir. Ve yukarıdaki formülden hesaplanır. Daha sonra bu değer  sürtünme katsayısı ile çarpılarak Fs hesaplanır.
Örnek Soru
Kütlesi 10 kg olan bir cisme  F kuvveti uygulanıyor. Cismin hareket etiği yüzeyin sürtünme katsayısı 0.2 olduğuna göre F kuvvetine ters yönde oluşacak Fs kaç N’dur? (g=10 alınız)
N=mg
N=10×10=100 N
Fs=.μ.N
Fs= 0.2×100=20 N
Bu cismin hareket edebilmesi için uygulanan F kuvvetinin sürtünme kuvvetinden yani 20 N’dan büyük olması gerekir.

Statik Ve Kinetik Sürtünme kuvveti 
Sürtünme kuvveti statik ve kinetik olmak üzere iki çeşittir. Statik sürtünme adından da anlaşıldığı gibi hareketsiz yüzeyler arasında oluşur. Kinetik sürtünme ise hareketli cisimlerin yüzeyler arasında oluşur. Statik sürtünme kuvvetinde statik sürtünme katsayısı, kinetik sürtünme katsayısı kullanılır. Statik sürtünme katsayısı kinetik sürtünme katsayısından büyüktür.
                                                                    μs > μk
Bazı alanlarda yüksek sürtünme kuvveti isterken bazı alanlarda düşük sürtünme kuvveti isteriz. Örneğin; içten yanmalı motorlarda  sürtünme kuvveti nedeniyle kimyasal enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesinde sürtünme kayıpları oluşur. Sürtünme kuvvetini azaltarak verimi yükseltmek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır.
Ancak sürtünme olmasaydı oturamazdık, yürüyemezdik, herhangi bir nesneyi tutamazdık. Arabaları düşünün sürtünme kuvveti olmasaydı yolda tutunamazlardı. Kısacası sürtünme kuvvetinin gerekliliği olaylara, durumlara göre tartışılabilir.

Sürtünme kuvveti nelere bağlıdır

 

İlginizi Çekebilir :  Güneşten Elektrik Üreten Kumaş
– Cismin ağırlığı arttıkça sürtünme kuvveti artar. Bunu formülden de anlayabilirsiniz.
– Yüzeyin pürüzlülüğü arttıkça  yükselir. Pürüzlülüğü az olan yüzeylerin sürtünme kuvveti daha düşüktür.

Sürtünme Kuvveti Nedir?(Açıklamalı anlatım)” için 2 yorum

 • Ekim 2, 2016 tarihinde, saat 12:16 am
  Permalink

  Yaşamın temeli matematik. Galileo boşuna "Matematik, Tanrı'nın evreni yazdığı dirdir" dememiş. Keşke okullarda bu dile daha çok önem verilse. Çarpım tablosu ezberletmenin matematik, periyodik cetveli ezberletmenin kimya, elektrik devre problemlerini çözmenin de fizik olduğunu zanneden eğitimle bir yere varmak çok zor. Sürtünme kuvveti olmasa yaşam olmazdı basit ama yaşamın en temel gerekliliği ve ardında bir matematik var. Bilimi özellikle matematiği, fiziği yaşamla bağdaştıramayoruz. Hani diyorlar ya öğrenice ne işime yarayacak diye? Yaşamla kopuk, evrenle kopuk hayal gücümüz olduğu müddetçe bu soruları çok soracağız. İşlemler ve sonundaki yazı yaşamla işlemleri bir arada tutmuş.

  Yanıtla
 • Ekim 2, 2016 tarihinde, saat 12:33 pm
  Permalink

  Merhaba Mustafa herşeyin belirli bir hesap ve düzen içinde yaratıldığında inanıyorum.Derslerin insan hayatına etkisini olabildiğince arttırmak gerek maalesef eğitim sistemiz ezber üzerine kurulu.Dersler bol bol yaşamdan örnekler verilerek anlatılmalı.Bu sayede bilgiler daha kalıcı olabiliyor.Düşüncelerine katılmamak elde değil..

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: