Termodinamigin 1 . Yasası Neyi Anlatıyor?

          
Merhabalar, bugün sizlere termodinamiğin 1. yasası hakkında bilgi vereceğim. Makine mühendis ve mühendis adaylarının da bildiği gibi Termodinamiğin 3 yasası vardır.

Termodinamik yasaları

– Termodinamiğin 0. Yasası
Termodinamiğin 1,  Yasası
– Termodinamiğin 2. Yasasıdır.

Termodinamiğin 1 . yasası

Bu yasa enerjinin korunumunu ifade eder. Yani var olan enerji yok edilemez, enerji harcamadan enerji elde edilemez. Enerji biçim değiştirir. ( Elektrik enerjisinin mekanik enerjiye, mekanik enerjinin elektrik enerjisine, kinetik enerjinin potansiyel enerjiye dönüşmesi gibi )

termodinamiğin 1.yasası

Enerji elde ederken mutlaka bir kayıp olacaktır.Örneğin; içten yanmalı motorlarda yakıtı yakarak elde edilen kimyasal enerjinin yaklaşık olarak %20 si mekanik enerjiye dönüşür. Geriye kalanı ise sürtünme kayıpları ve çeşitli kayıplardır. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere yüzde yüz verime sahip bir makine yapmak mümkün değildir. Günümüzde içten yanmalı motorlarda verimi arttırmak amacıyla çeşitli araştırmalar, çalışmalar hız kazanmıştır.

Carnot Makinası

Yüzde yüz verime sahip bir makina üretmek termodinamigin 1 . yasasına göre imkansız dedik.Bunun üzerine Carnot makinasından da bahsetmeyi düşündüm. Carnot adlı fizikçi tarafından ortaya atılan çevrimde ise adımlar tamamen tersinir olarak gerçekleşir.   Termodinamikte teorik olarak Carnot makinesinin verimi yüzde 99 olarak kabul edilir.

Ancak gerçekte bu mümkün değildir. Buradaki verim kavramı yakıttan alınan ısı enerjisinin mekanik enerjiye  oranıdır. Diğer bir deyişle; ısıl verim(termal verim ) denilebilir.  Carnot makinesinde tüm çevrimler tersinir olarak gerçekleşir. Yani  kayıp olmadığı kabul edilir.

           
İlginizi Çekebilir :  Su Jeti Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: