Tesla’nın En Büyük Hayali Olan Kablosuz Elektrik İletimi Mümkün Mü?

1856 yılında Hırvatistan’da doğdu.200‘den fazla icat için patent alan Tesla bunları ticari olarak kullanamadı.Tesla 1942 yılında bir otel odasında beş parasız olarak hayatını kaybetti.

Kimine göre insanlık tarihinin en önemli mucidi kimine göre bir deha olan Nicola Tesla’nın en büyük amacı kablosuz elektrik iletimi yapabilmekti.

 

tesla

Nicola Tesla Kablosuz Elektrik İletimi

Tesla’ya göre elektriğin kablosuz olarak iletilmesi ancak çok yüksek frekanslarda gerçekleştirilebilirdi.Tesla, kablosuz elektrik iletimini gerçekleştirmek amacıyla birçok deney yapmıştır.Tesla elektriğin küresel olarak iletilebileceğini düşünüyordu.
teslakablosuzelektrik

Tesla dünyayı doğal bir iletken olarak kullanabileceğine inanıyordu.Colorado’da bulunan laboratuvarında bu deneylerden birinde  1 mil ötedeki ampülleri yakarak başarılı olduğunu iddia etti.

Colorado Deneyleri Ve WardenClyffe Tower

Colorado’da bir labaratuvar ve elektrik santralinden oluşan bir yapıda kablosuz enerji deneyleri yapmaya başladı.Labaratuvarın içerisinde çok büyük bir Tesla bobini vardı.WardenClyffe Tower 57 m yüksekliğindeydi.

 

wardenclifftesla

Yerel elektrik şebekesini kullanan Tesla’nın bobini 12 milyon volttan fazlasını üretiyordu.Tesla bobini çalıştığında  bütün laboratuvar yüksek voltajlı elektrikle doluyordu.O dönemde insanlar Tesla’ya bir deli gözüyle bakıyorlardı.Tesla gerçekten zamanının ötesinde düşünen bir dehaydı.

Santraldeki elektrik kuledeki devasa Tesla bobinine gönderiliyordu.Kulenin altına kazıklar çaktıran Tesla ‘nın amacı elektriği toprağa iletmekti.Bu proje için paraya ihtiyacı olan Tesla
sanayici J.P Morgan’dan maddi anlamda yardım istedi.

Marconi’nin Radyo Sinyali Başarısı

12 Aralık 1901’de Marconi Tesla’dan erken davrandı ve Atlantik okyanusunun üzerinden bir radyo sinyali iletti.Marconi bu projeyi gerçekleştirebilmek için  Tesla’nın 17 patentini kullandı.Marconi’ni bu başarısı Tesla kablosuz elektrik projesini gölgeledi.Bu nedenle J.P Morgan  Tesla’nın çalışmalarına maddi olarak destek vermekten vazgeçti.

 

marconi

Tesla’nın Kablosuz Elektrik Projesi Yarım Kaldı

1905 yılında yapım aşamasında olan Wardenclyfee projesi yarım kaldı ve yok edildi.Günümüzde bilim insanlarına göre Tesla’nın Dünya çapında elektrik vermesi mümkün görmese de kablosuz elektrik iletiminin mümkün olabileceğini düşünüyor.Eğer Tesla çalışmalarına devam etseydi tüm Dünya’ya kablosuz elektrik sağlayabilir miydi?Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? 

İlginizi Çekebilir :  Biyomedikal Mühendisliği Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: