Topoloji Nedir

Topoloji Nedir?

Lastik geometrisi olarak bilinen topoloji matematiğin birçok alanında kullanılmaktadır. Matematik ile uğraşmayanların çoğu zaman bilmediği konular arasında yer almaktadır. Elinizdeki üçgeni kare veya çemberi çevirmeye çalıştığınız da mümkün müdür? Özellikle bu konuda kullanılacak olan malzeme etkili olmaktadır. Oyun hamuruyla yapılacak olan uygulama elbette ki mümkündür. Bu açıdan bakıldığında topoloji biliminin tam anlamıyla anlaşılması söz konusu olabilir.

Yunanca kelimeden türetilmiştir. Topos kelimesinden türetilmiş olan topoloji yüzey, uzay ve yer anlamlarında kullanılmaktadır. Topoloji bilimin geçmişten günümüze kadar gelmiş olan birimler arasında yer almaktadır. Özellikle eski dönemlerden bu yana gelişme göstermemiş olması bu alanda matematikçilerin dışında çoğu kişinin herhangi bir bilgiye sahip olmamasına neden olmaktadır.

Topoloji Ne İçin Kullanılır?

19. yüzyılda matematikçiler uzayı anlamak için topolojiden yararlanmaya başlamıştır. Özellikle bu alanda hazırlanmış olan makaleler daha yoğun ilgi gösterilmesini sağlamıştır. Matematik bağlantılarıyla geometri yapmanın en etkili destekçisidir. Geometriyi anlamak adına kullanılan birimler arasında yer almaktadır. Özellikle daha etkili şekilde anlayabilmek adına bu konuda daha fazla bilgiye ulaşılması önemlidir.

Matematikçilerin geometriyi farklı bir şekilde yorumlamaya başlaması sayesinde 19. yazıldı daha esnek bir geometri türünün ortaya çıkartılmasını sağlamıştır. Tamamen esnek olması nedeniyle lastik levha geometrisi olarak adlandırılmaktadır. Deforme edilebilen şekiller için geometride kullanılan terimdir. Topoloji matematiğin merkezine yerleşmiş durumdadır. Geçmişten günümüze kadar pek çok farklı gelişme sayesinde günümüzde matematiğin önemli alanlarından biridir.

Topolojinin Geçmişi

Topoloji ile özelliklerin geçmişten günümüze kadar pek çok farklı çalışma yapılmıştı. Çok sayıda farklı ismin yapmış olduğu çalışmaların ardından ortaya çıkartmış olduğu veriler özellikle bu alanda önemli verilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Euler’in Çokyüzlüler Formülü ve Königsberg Köprüleri topolojinin tanımının ortaya konmasından daha önce ortaya çıkartmış olduğu iki temel öğeyi sunmaktadır.

19. yüzyıldan günümüze kadar pek çok farklı değişim ve farklı öneriler ortaya atılmıştır. Topoloji hakkında çok sayıda farklı isim tarafından ortaya çıkartılan verilerle çalışmalar özellikle bu alanda yapılan tarihi geçmiş konular arasında yer almaktadır. Geometri alanında yapılan çalışmalarda kullanılan topoloji bilimi oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir :  İnternetin Tarihteki İlkleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: