Tüm Zamanların En Önemli 10 Mühendislik Projesi

İnsanoğlu Dünya var olduğundan bu yana olağan üstü birçok mühendislik projesini başarıyla tamamlamıştır.Bu projelerden 10 tanesini sizlerle paylaşacağız.En önemli mühendislik projelerinin bulunduğu listeye geçelim.

1- Uluslarası Uzay İstasyonu

Listemizin 1 numarasında  uzay mühendisliği projesi var.Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya’nın 354 km üzerine yerleştirilmiş bir yapıdır.15 ülkeden 100 000 insanın çalıştığı bir projedir.Maliyeti 100 milyar dolar olan projenin yapımında Dünya’nın en zeki ve yetenekli mühendisleri çalışmıştır.

uluslararasC4B1uzayistasyonu

2-Panama KanalıAtlantik Okyanusu ile Pasifik Okyanusu’nu birbirine bağlar ve Panama’da yer alır.Panama Kanalı 1881-1914 yılları arasında yapılmış olup 77.1 km uzunluğundadır.Tüm zamanların en büyük mühendislik projelerinden bir tanesidir.Kanalda yolculuk 8 saat sürmektedir.Maliyeti 5.25 milyar dolardır.


panamakanalC4B1

3- Gize Piramitleri

Dünya’nın en büyük ve eski 3 piramitleridir..Keops,Kefren ve Mikerinos piramitleridir.3’ünden yalnızca Keops piramidi Dünya’nın yedi harikasından biridir.Bu piramitlerin nasıl yapıldığı hala gizemini korumaktadır.Yapımları ile ilgili farklı teoriler bulunmaktadır. M.Ö 3000’li yıllarda yapıldıkları tahmin edilmektedir.


gize piramitleri

4- Çin Seddi


İnsanlar tarafından inşa edilmiş en uzun(8850 km) yapıdır.Şuanda Çin’in en çok turist çeken yerlerinden birisidir.Çin Seddi Çin sınırlarını Moğol Ve Türk akınlarından korumak amacıyla yapılmıştır.


C387inSeddi5- Millau Viyadüğü

Dünya’da var olan en uzun viyadüktür..Kullanım ömrü 120 yıldır.343 metre yüksekliğiyle Eyfel Kulesi’nden daha yüksek olan Millau 2640 metre uzunluğundadır.Güney Fransa ile Millau’yu birbirine bağlar. ile Yapımı 3 yıl sürmüştür.Maliyeti ise 394 milyon Euro’dur.

MillauViyadC3BCC49FC3BC

6- Burç Halife


Burç Halife 163 katlı 828 m yüksekliğinde Dubai’de bulunan bir gökdelendir..Bu yüksekliğiyle Dünya’nın en yüksek yapısıdır.2010 yılında açılmış ve 1,2 milyar dolara mal olmuştur.Burç Halife’nin inşaatını Dubai’nin rüzgarlı havası ve çöl koşulları zorlaştırdı.Zor şartlarda yapılan inşaatta ileri mühendislik teknikleri kullanılmıştır.

burC3A7halife

7- Palmiye Adaları


Dubai’de  bulunan yapay adalar topluluğudur.Palmiye Adaları yaklaşık olarak 100 milyon metreküp kaya ve kumdann oluşmaktadır.Bu yapay adalar Palm Deyra, Palm Cebel Ali ve Palm Cumeyra’dır.

İlginizi Çekebilir :  Tamamen Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone Üretilecek
palmiyeadalarC4B18- Tac Mahal


Babür İmparatorluğu’nun 5.hükümdarı Şah Cihan tarafından ölen eşi Ercümend Banu Begüm için yaptırılmış anıt mezardır.Tac Mahal’in yapımında değerli ve yarı değerli 28 farklı taş kullanılmıştır.Tac Mahal’in yapımı yaklaşık 20 yıl sürmüştür.Yapımına 1632 yılında başlanmış 1653 yılında bitmiştir.Tac Mahal’in kubbesi 75 metre yüksekliğindedir.

tacmahal

9- Channel Tunnel

Dünya’nın en önemli  mühendislik projerelerinden biri olan Channel Tunnel  Fransa ve İngiltere’yi birbirine bağlar.51 km uzunluğunda olan tünel American Society Of Civil Engineering tarafından hazırlanan listede Modern Dünya’nın 7 harikası arasında kendine yer buldu.Tünelin yapımında 13 binden fazla İngiliz ve Fransız işçi çalıştı.Dev mühendislik projesinin  maliyeti ise 4.65 milyar Euro.

Channel-Tunnel_1524429c

10- Hoover Barajı


Arizona ve Nevada eyalet sınırında bulunan Hoover Barajı 30 Eylül 1935 yılında açılmıştır.Barajın maliyeti 165 milyon dolardır.Baraj inşaatında 10 binden fazla işçi ve 200’den fazla mühendis çalışmıştır.Yüksekliği 221 m olan Hoover Barajı 2080 MW kurulu güce sahiptir.Dünya’da yapılan önemli mühendislik projelerinden bir tanesidir.

hoover barajı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: