Türk Mühendisler Bmw’den Transformers Yaptı!

Ankara merkezli Letvision firması 12 mühendis ve 4 teknisyenden oluşan ekibiyle 8 ay sürede Bmw 3 serisi  otomobili Transformers‘a dönüştürdü.Letrons adını verdikleri otobot uzaktan bir kumanda ile kontrol ediliyor.Sahip olduğu hidrolik düzenekler sayesinde Bmw marka araç robota dönüşüyor.Uygulanan modifikasyonlar ile otomobil robota dönüşüyor.Akıllara Transformers filmindeki otobotları getiriyor.
letrons
 • Sadece saniyeler içerisinde otomobilden robota dönüşebilen otobot tüm Dünya’da büyük ilgiyle karşılandı.Transformers filmindeki otobotlar gibi hareket etme özelliği şuan için olmasa da firma otobota yürüme özelliğini de eklemek istiyor..Kafasını belirli yönlere çevirebilen otobot konuşabiliyor.

letronsgif

letvision

Letrons’un Teknik Özellikleri
– 200 Ncm DC Servo motor sayesinde kafanın 120 derece dönüş kabiliyeti.1.000 N aktüatör sayesinde boyun mekanizmasının kaporta bağlantısı.100 N aktüatör ile dinamik boyun hareketleri
letrons3
– Robot dönüşümü, araç seyir kabiliyeti, eklem hareketleri ve tüm işlevsel fonksiyonların yönetimi için özel dizayn edilerek programlanmış ana kontrol modülü.

– 400Nm güçlü motor sistemi sayesinde, az yer kaplayan yüksek performanslı çalışma prensibi.
letrons5

– 2.4 GHz 54mbps veri transfer hızı ve 5 dbi anten ile daha fazla kapsama alanı ve interaktif istemcilere bağlantı imkanı.
letrons4

– İnteraktivite sağlayan yüksek performanslı yazılım paketi ile hareket ve konuşma kabiliyeti sağlayan yönetim yazılımı.
letrons2

– Sağlıklı görüş alanı için, sensörlerden gelen veriler ile dinamik olarak ayarlanabilir ışık şiddeti.

– 200 Ncm DC servo motorlar sayesinde 100 derece hızlı ve doğru tepkiler verebilen interaktif bilek hareketleri.

letvision-1


Sırada Yeni Modeller Var
                                          
Letvision firması Letrons’un yanı sıra Bizmut-Argon,Wolfram ve Tantal gibi farklı otobot modelleri de üretmeyi düşünüyor.

wolfram

argon

tantal
bizmut

Türk mühendisleri ve Letvision ekibini bu proje için tebrik ederim.Mühendislerimizin başarılarının artması dileğiyle yazımı sonlandırırkekn,Letrons’un videosu ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

İlginizi Çekebilir :  Bir Mucit Bir Deha Nicola Tesla


http://www.letrons.com/
Sosyal Medyada Makinahocam’ı takip edebilirsiniz !

Facebook:   http://www.facebook.com/makinahocamblog/
İnstagram: https://www.instagram.com/smtkaris1/
Twitter:  http://twitter.com/Makinahocam_
Google Plus:  http://plus.google.com/u/0/+MakinaHocam

Türk Mühendisler Bmw’den Transformers Yaptı!” için 8 yorum

 • Eylül 26, 2016 tarihinde, saat 8:32 pm
  Permalink

  Araba güzel bizim yapmamız daha da güzel…
  Etkinlikten geliyorum benim bloguma da belerim tutkum.blogspot.com

  Yanıtla
 • Eylül 29, 2016 tarihinde, saat 9:54 am
  Permalink

  Filmler her zaman ilham kaynağı oluyor. Ya da ilk önce filmler ile yapıp sonra gerçekleşiyor bazı şeyler…. Fakat, bunun yerine biz de dünyadaki otomotiv pazarında yerli üretim ile yer alsaydık… Her yönden dışa bağımlılık çok kötü. Fakat son cümlende dediğin gibi güzel şeyleri tebrik etmek gerekli, kolay bir çalışma olmadığı belli.

  Yanıtla
  • Eylül 29, 2016 tarihinde, saat 10:51 am
   Permalink

   Merhaba Mustafa yerli otomobil üretmek fikrinde sana katılıyorum.O konuda çalışmalar da sürüyor sanırım.Fakat bir yerden başlamak gerek tüm Dünya basının ilgisini ve dikkatini çeken bir gelişmeydi bu.Başlangıç olarak iyi bir çalışma olduğu belli.Otobotlara Transformers'daki gibi hareket kabiliyeti eklenirse çok daha iyi olabilir:)

   Yanıtla
 • Ekim 2, 2016 tarihinde, saat 11:42 am
  Permalink

  Merhaba,

  Yazınızı okuyunca çok gurur duydum, ben de sizi ve mühendislerimizi tebrik ediyor, böyle projelerin devamını diliyorum 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: