Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir

Merhabalar, bu yazımızda yenilenebilir enerji kaynaklarından bahsedeceğiz.. Yenilenebilir enerji kendisini sürekli yenileyen, hiç tükenmeyeceği varsayılan, çevreci, temiz enerjidir.Yenilenebilir enerji kaynaklarının tümünün ana kaynağı aslında güneştir.
İnsanların en çok kullandıkları enerji kaynaklarına baktığımızda fosil yakıtları 1 . sırada görmekteyiz. Isınma, elektrik üretimi gibi çeşitli amaçlarla fosil yakıtlar kaynak olarak çok sık kullanılmaktadır. Bu yakıtlar; odun, kömür, doğalgaz gibi kaynakların ömürleri sınırlıdır.Çeşitli araştırmalara göre Dünya’da kömür rezervi yaklaşık  130 yıl, doğalgaz rezervi ise 100 yıl idare edecek miktardadır. Ek olarak bu kaynakların çevre kirliliğine neden olması, küresel ısınma insanoğlunu farklı enerji kaynakları arayışına itmiştir.  Bu alternatif enerji kaynaklarını listesinin en başında yenilenebilir enerji kaynakları gelmektedir.Küresel ısınma yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme de en önemli etkenlerden birisi olmuştur.

Bu kaynakların artıları

– Temiz
– Çevreci
– İşletme maliyetinin çok az olması

Yenilenebilir enerji kaynakları çeşitleri

1- Güneş enerjisi
2- Rüzgar enerjisi
3- Biyokütle enerjisi
4- Jeotermal enerji
5- Hidrolik enerji
6- Dalga enerjisi
Bu kaynaklara yenilenebilir enerji kaynakları veya alternatif enerji kaynakları denilebilir.Fosil yakıtlar gibi ömrü sınırları, rezervleri kısıtlı olan kaynaklara ise yenilenemez enerji kaynakları denilir.

Güneş enerjisi

Dünyanın hem ısı hem de ışık kaynağı olan güneş  ondan faydalandığımız için bizden  ücret istemez. Güneş enerjisiyle su ısıtma, elektrik enerjisi üretimi mümkündür. Bunu yapmak için evinizin çatısına belirli açılarda bir güneş enerjisi paneli yerleştirilir.Güneş enerjisiyle elektrik üretimi ve su ısıtmak için kullanılan paneller, diğer ekipmanlar farklıdır.
Örneğin güneş enerjisi ile su ısıtılan  sistemde sadece güneş enerjisi paneli bulunmamaktadır.Bunun yanı sıra boyler(su  depolanan tanklar),sensörler gibi sistem elemanları vardır. Yani güneş enerjisini kullanmak için ilk kurulum maliyeti vardır. İşletme maliyeti yok denecek kadar azdır.
Peki neden yaygın olarak kullanılmıyor.Bu sorunun cevabı kurulum maliyetinin hala çok yüksek olmasıdır. Bu nedenle sistemin kendini amorti edeceği  süre uzamaktadır. Sistem ilk kurulum maliyetini ancak yıllar sonra çıkarabilmektedir. Bunlara rağmen seneler geçtikçe sistem kurulum maliyetlerinde düşüşler olmakta, güneş enerjisi kullanımı artmaktadır.
Yenilenebilir Enerji Kaynakları
 
İlginizi Çekebilir :  Mühendislere Roman Önerileri

Rüzgar Enerjisi

En önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi mümkündür. Rüzgar türbinleri vasıtasıyla havanın kinetik enerjisi önce mekanik enerjiye daha sonra elektrik enerjisine çevrilir.Rüzgar türbini kurabilmek için o bölgenin iyi rüzgâr alan biryer olması gerekir.
rüzgar enerjisi
Rüzgar türbinleri

Biyokütle Enerjisi

 
Önemli potansiyeli olan bir yenilenebilir enerji kaynaklarından birisidir.Çeşitli atiklardan enerji elde etmek mümkündür. Biyokütle ile elektrik ve yakıt üretilebilir.Bu atıklardan bazıları ise şunlardır:

 

– Odun
– Bu amaçla üretilmiş mısır,buğday gibi bitkiler
– Gübre,hayvansal atıklar
– Endüstriyel atıklar,sanayi atıkları
– Evsel atıklar(çöpler) 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: