Yerde ve Havada Giden Otomobil Projesi

Yerde ve Havada Giden Otomobil Projesi

Yerde ve Havada Giden Otomobil Projesi Nişantaşı Üniversitesi ile Japon Nagasaki üniversitesi arasında yapılan görüşmeler sonucunda başlatılmış oldu. Nişantaşı Üniversitesi ile Nagasaki Üniversitesi yerde ve havada giden otomobil projesini İstanbul’da görüştü. Taraflar elektrikle çalışacak olan bu otomobil konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Yerde ve Havada Giden Otomobil Projesinin Detayları

Bu araçların öncelikle sosyal sorumluluk alması planlanıyor. Arama kurtarma, ambulans, toplu taşıma konularında bu araçların hizmet vermesi konusunda taraflar fikir birliğine vardı. Araçlar elektriksiz ve insansız olacak. Tek kişilik tasarımlar üzerine konuşuldu. Ardından iki kişilik araç tasarımı hakkında niyet paylaşımı yapıldı. Öncelikle araçların prototipleri hazırlanacak. Nihayetinde, taraflar tekrar bir araya gelip çalışmayı sürdürecekler. İmzalanan iyi niyet anlaşmasına göre yerde ve havada giden elektrikli otomobillerin 2020’de hizmete girmesi bekleniyor. Projeyi yürütenler arasında Nişantaşı Üniversitesi Rektörü, Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Nagasaki University heyetinden akademisyenler bulunuyor.

Silikon Vadisi’nden Patent

Taraflar arasındaki anlaşmaya göre patentin önümüzdeki süreçte Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Silikon Vadisi‘nden alınması amaçlanıyor. Taraflar projeye son hızla başlamış görünüyor. Belirlenen tarihte yerde ve havada giden otomobiller aramızda olabilir. Bu proje için başlangıçta yaklaşık 5 milyon dolar yatırım yapılması planlandığı belirtiliyor. Yetkililer, otomobilde kullanılacak teknolojinin dünyaya öncü olacağı inancına sahip görünüyor. Hayata geçtiği zaman hepimizin gurur duyacağı ve yeni teknolojilere basamak olacak bir proje olmasını tememnni ediyorum.

İlginizi Çekebilir :  Kuantum Bilgisayarı Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: